Druk sublimacyjny – znakowanie

Wpis blogowy

Druk sublimacyjny to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji.

W pierwszej fazie wydruk (CMYK) wykonywany jest specjalnymi atramentami na papierze transferowym, a następnie w odpowiednio dobranych warunkach temperatury i ciśnienia przenoszony jest na podłoże poliestrowe.

Najczęściej tą metodę wykorzystuje się do produkcji różnego rodzaju odzieży sportowej, koszulek, bluz, legginsów, również w produkcji gadżetów reklamowych jak np. kubki, smycze, czapeczki, torby.

Proces sublimacji powoduje, że użyte barwniki na stałe wnikają w strukturę podłoża. Sublimacją jest niezwykle trwałą techniką znakowania odzieży i gadżetów reklamowych odporną na wielokrotne używanie, pranie, ekspozycję na światło. Pozwala na odwzorowanie nawet najbardziej szalonych i kreatywnych projektów w jakości cyfrowej. Sublimacja nie wpływa na właściwości materiału, nie zmienia również jego walorów estetycznych.

Sublimacji nie można wykonać na materiałach bawełnianych. Może być wykonana na materiałach o mieszanym składzie, pamiętać jednak należy, że im więcej poliestru w składzie, tym wydruk będzie intensywniejszy w kolorach. Na ostateczny efekt wpływ ma również kolor podłoża.

Data wpisu: 5 października 2018